kosmetyki-weganskie
WEGANIZM

W JAKIEJ KOLEJNOŚCI NAKŁADAĆ KOSMETYKI – PIELĘGNACJA KROK PO KROKU

Kolejność nakładania kosmetyków na twarz ma bardzo duże znaczenie. Jeśli nie masz pewności, w jakiej sekwencji aplikować serum, krem, filtr, ampułki, olejki i inne specyfiki, ten wpis jest właśnie dla Ciebie.

Zazwyczaj zaopatrujemy się w wiele różnych kosmetyków do pielęgnacji twarzy, jednak od razu nasuwa się pytanie, w jakiej kolejności mam prawidłowo nakładać produkty, aby było to efektywne i bezpieczne. Przewodnik po produktach The Ordinary znajdziecie tutaj. W tym wpisie dowiecie się, jakie składniki najlepiej ze sobą współpracują a jakich połączeń składników bezwzględnie unikać.

WARSTWOWA PIELĘGNACJA CERY – DLACZEGO JEST TAKA WAŻNA

Praca zespołowa sprawia, że marzenia się spełniają! Serum, koncentraty i kremy na dzień są świetne same w sobie, ale dopiero w odpowiedniej kombinacji potrafią świetnie ze sobą współgrać i wzmacniać działanie! Dlatego dziś opowiem ci, jak stosować produkty do pielęgnacji skóry w odpowiedniej kolejności i jak optymalnie je nakładać.

OTO PRZEWODNIK KROK PO KROKU, JAK NAJSKUTECZNIEJ PIELĘGNOWAĆ SKÓRĘ WARSTWOWO

Najnowszym trendem w pielęgnacji twarzy jest dostarczanie skórze niezbędnych składników w kilku etapach. Taką pielęgnację nazywamy warstwową lub kanapkową. Odpowiednia kolejność stosowania kosmetyków, decyduje o tym, czy wszystkie składniki aktywne odpowiednio wnikną w skore. Jeśli kolejność jest nieprawidłowa, poszczególne serum i kremy mogą nie spełniać swojego zadania oraz blokują się wzajemnie.

kosmetyki-weganskie

KROK 1: OCZYSZCZANIE

Bez względu na to, czy używasz mleczka, olejku, pianki, żelu czy toniku, dokładne oczyszczenie skóry rano i wieczorem jest zawsze pierwszym krokiem! Jestem fanka oczyszczania skory dwa razy dziennie, jednak na dzień używam innych, ultra delikatnych kosmetyków, które usuwają pozostałości sebum oraz kremów, które nagromadziły się w nocy. Dobrze przygotowana skora stanowi podstawę dalszej pielęgnacji. Wieczorem stosuje dwuetapowe oczyszczanie skory. Metoda double cleansing polega na wieczornym umyciu buzi dwa razy. Pierwsze mycie i demakijaż w jednym wykonuje się produktem olejowym, drugie – z delikatnym detergentem. Najbardziej przypadła mi do gustu w ostatnim czasie wegańska pianka Kylie Skin. Posiada ona w swoim składzie również olej z pestek kiwi, co pomaga utrzymać skórze odpowiednie nawilżenie podczas oczyszczania.

KROK 2: TONER

Tonik jest często niedocenianą częścią rutynowej pielęgnacji skóry. Tonik przywraca właściwe pH i pomaga zneutralizować szkodliwe związki zawarte w wodzie kranowej.

Toniki służą również do wyciszania, kojenia i odświeżania skóry. Jest absolutnie niezbędny w czasie demakijażu i nigdy nie należy go pomijać. Dodatkowym atutem toniku jest również to, że zwiększa poziom nawilżenia skory. Tonik zapewnia zastrzyk wilgoci, który skóra absorbuje natychmiast po umyciu, co pozwala szybko zahamować negatywne zjawisko TEWL, czyli transepidermalną ucieczką wody. Jeśli przez 60 sekund po umyciu twarzy nie położymy na twarz nawilżacza, cera stopniowo zacznie się odwadniać, co prowadzi do ściągnięcia skóry. Wieczorem lubię używać toników z kwasem salicylowym albo migdałowym, jednak do rannej pielęgnacji stosuje Vanila Milk Toner z  Kylie Skin, który bardzo przypadł mi do gustu.

KROK 3: ZŁUSZCZANIE

Delikatne złuszczanie jest opcjonalnym krokiem, który powinno wykonywać  się raz lub dwa razy w tygodniu. Peeling świetnie usuwa zanieczyszczenia oraz martwe komórki naskórka, odblokowuje pory, pozwalając skórze na lepszą absorpcję składników aktywnych kolejnych kosmetyków. Uwielbiam peelingi w formie pudru lub pasty. Ciekawe wegańskie peelingi oraz inne kosmetyki wegańskie znajdziecie np. w perfumerii Douglas

KROK 4: MASKA

W przeciwieństwie do innych produktów pielęgnacyjnych maseczki mogą bardzo intensywnie pielęgnować skórę. Dostarczają jej wyższego stężenia składników aktywnych, które może ona znacznie lepiej wchłonąć i błyskawicznie nasiąknąć nimi jak gąbka. A co najlepsze: dla każdego problemu skóry znajdzie się odpowiednia maseczka!

KROK 5: AMPUŁKI

Te koktajle mocy mają najwyższe stężenie składników aktywnych, wnikają najgłębiej — super dla natychmiastowych i długotrwałych efektów!

KROK 6: KONCENTRAT

Cienkie, prawie czyste składniki aktywne, dzięki odpowiednio dobranym dawkom przywracają skórze młody wygląd. Tutaj świetnie sprawdzają się czyste formuły z The Ordinary, jednak w tym przypadku należy szczególnie uważać na kolejność nakładania tego typu, mocniejszych koncentratów. Należy szczególnie uważać na witaminę C w połączeniu z innymi składnikami. Najważniejsze jest, by sobie nie zaszkodzić. Jeśli nie wiesz, jak łączyć kosmetyki z różnymi składnikami aktywnymi (peptydami, witaminami, retinolem, kwasami itd.). Przeczytaj wpis jak łączyć ze sobą poszczególne składniki.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie również w tym artykule.

kosmetyki-weganskie

KROK 7: SERUM

Serum zawiera zazwyczaj mniej składników aktywnych niż koncentrat, ale jest bardziej skoncentrowane — żelowe lub mleczne konsystencje mają lepsza absorpcje i szybko się wchłaniają. Uwielbiam serum z witaminą C. Kosmetyki z witaminą C świetnie sprawdzają się na dzień, ponieważ naturalnie chronią skore przed wolnymi rodnikami. Witaminę C stosuje również w pielęgnacji wieczornej, ponieważ daje efekt rozjaśniający przebarwienia. Wcześniej używałam witaminy C z The Ordinary w różnych formulach, jednak aktualnie testuje Vitamin C Serum z Kylie Skin, który świetnie nadaje się na sezon letni, ponieważ jest delikatniejszy.

KROK 8: PIELĘGNACJA OCZU

Skora pod oczami jest najcieńsza i potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Koncentraty, żele, kremy oraz sera pod oczy zapewniają dodatkową porcję nawilżenia. Mała wskazówka kosmetyczna: użyj palca serdecznego, aby delikatnie wklepać krem w oczy — w ten sposób przeprowadzisz dodatkowo drenaż limfatyczny. Do tego świetnie nadają się również rollery. Ja swoje rollery i kremy pod oczy trzymam zazwyczaj w lodowce. Na co dzień nie używam korektora pod oczy, jednak czasem pojawiają mi się małe zasinienia pod oczami. W takim przypadku najlepiej stosować kremy oraz serum z kofeiną, które pomagają rozjaśnić i zmniejszyć obrzęki pod oczami. Dla wszystkich, którzy potrzebują naprawdę porządnego nawilżenia i rozświetlenia skóry pod oczami, Kylie Eye Cream może okazać się świetnym wyborem. Krem posiada delikatny złoty kolor i natychmiast koryguje drobne zasinienia oraz rozświetla spojrzenie.  Jest to aktualnie mój ulubiony krem pod oczy.

KROK 9: KREM DO TWARZY

Ostatni krok to krem. Nakładamy go na skórę po wchłonięciu serum.

Stosowanie kremów zapobiega utracie wody z komórek skóry. Aby prawidłowo nawilżyć i odżywić skórę warto stosować kosmetyków zawierających mocznik, ceramidy, peptydy oraz niacynamid.

Jeśli kiedykolwiek będziesz mieć wątpliwości, w jakiej kolejności nakładać produkty, pamiętaj o zasadzie, której należy przestrzegać – od najlżejszego do najtreściwszego kosmetyku. Zawsze najpierw nakładaj najlżejsze konsystencje, takie jak serum, a następnie stopniowo te cięższe. Pamiętaj również, ze warto dać swojej skórze krótką chwilę po każdej warstwie.

KROK 10: OLEJEK DO TWARZY

Olejki do twarzy są cudownym środkiem przeciwstarzeniowym i zapewniają maksymalną ochronę komórek skóry — zwłaszcza w zimnych porach roku. Rewitalizuje je i przywraca zestresowanej skórze równowagę. Szczególnie polecane na noc dla extra regeneracji kilka razy w tygodniu.

KROK 11: OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA

Najważniejszy punkt programu porannej pielęgnacji cery! Szczególnie ważne po peelingach chemicznych oraz dniach słonecznych. Ja używam filtrów cały rok, np BB krem z Miya SPF30, jest w pełni wegański oraz w różnych odcieniach.
Sposób, w jaki chronimy naszą skórę przed słońcem dzisiaj, decyduje o tym, jak będziemy wyglądać za 15-20 lat!

kosmetyki-weganskie

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *