INTERMITTENT FASTING
WEGANIZM

KETO DIETA I INTERMITTENT FASTING — NA CZYM POLEGA?

Keto dieta, na czym polega? Co ciekawe, dieta keto jest przede wszystkim kojarzona z błyskawiczną utrata wagi przy jednoczesnym braku odczuwania głodu. Dzieje się tak dlatego, że tracimy wodę w organizmie, co nie ma nic wspólnego ze standardowym chudnięciem. Dlatego nie polecam stosowania diety ketogenicznej w celu chudnięcia. Właśnie, w takim razie, keto dieta, na czym polega i czy dieta ketogeniczna jest naprawdę bezpieczną dietą? Dieta ketogeniczna nie została ułożona w celu redukcji masy, proces chudnięcia jest raczej skutkiem ubocznym. Istnieje mnóstwo diet ketogenicznych, które różnią się doborem rodzajów tłuszczy oraz produktów. Ja skupiam się tylko i wyłącznie na wegańskiej wersji. Proces drastycznego ograniczenia węglowodanów doprowadza do produkcji i gromadzenia ciał ketonowych w organizmie, proces ten nazywa się ketozą. Wówczas po kilku dniach odstawienia węglowodanów, rezerwy glukozy są niewystarczające, aby w pełni utlenić tłuszcz. Ciała ketonowe, które powstają kierują się do tkanek obwodowych i tam wykorzystywane są jako źródło energii.

WEGANIZM A KETO DIETA, NA CZYM POLEGA?

Wegańska dieta ketogeniczna powinna składać się z nieskrobiowych warzyw, także zdrowych tłuszczy oraz źródeł białka jak:

🥑Warzywa nieskrobiowe: Szpinak, brokuły, jarmuż, cukinia, papryka, kalafior

🥑Tłuszcze: oliwa z oliwek, olej z awokado, awokado oraz olej kokosowy

🥑Orzechy, nasiona chia, pestki dyni

🥑Białka: tofu, spirulina, tempeh

🥑Zioła: bazylia, kurkuma, oregano, lubczykOwoce: jagody, maliny, cytryny

KETO DIETA

JAK JEŚĆ KETO, GDY JESTEŚ WEGANINEM

Istnieje sporo sposobów, aby stosować dietę ketogeniczna i nie rezygnować z wegańskiego stylu życia. Jak wcześniej wspominałam, w poprzednim wpisie o keto, celem diety ketogenicznej, jest wprowadzanie w stan ketozy. Ketoza jest to stan, w którym organizm pozyskuje energie z tłuszczu nagromadzonego w tkankach.

INTERMITTENT FASTING, CZYLI DIETA IT – JAKIE EFEKTY DAJE?

Dieta IF oznacza naprzemienne posty i to właśnie na ich zastosowaniu opiera się skuteczność tej metody. Nie jest to ścisła głodówka ani post Dąbrowskiej. Nie nazwałabym tego również dietą, tylko sposobem żywienia. Schemat menu przy intermittent fasting można zmieniać w taki sposób, aby dopasować go do własnych możliwości. Podczas diety IF spożywa się również normalne posiłki, w trakcie tzw. okna żywieniowego. Możemy się spotkać z nazwą okresowy post lub cykliczną głodówką.

FASTING KETO

NAPRZEMIENNA DIETA – INTERMITTENT FASTING – ZASADY

Intermittent fasting sprawia, że w organizmie powstaje czasowy deficyt kalorii. Nigdy nie lubiłam liczyć kalorii, jednak stosując post np. 2 razy w tygodniu, obniżamy ilość spożywanych kalorii, a to uruchamia sprawne chudnięcie. Czasowe unikanie jedzenia, czyli okresowy post, poprawia także metabolizm i zmniejsza apetyt.

Istnieją różne wersje postu przerywanego. Osobiście jestem zwolenniczka 16/8, w której poszczę przez 16 godzin, wege keto posiłki spożywam w 8-godzinnym oknie żywieniowym. Pierwszy posiłek jem około godziny 13-14, dlatego pomijam śniadanie. Zdarza mi się rano wypić kawę, jest to jednak dozwolone podczas stosowania intermittent fasting. Ostatni posiłek jem o ulubionej porze, czyli wieczorem – około godziny 20. Czas okna żywieniowego należy dostosować do stylu życia. Należy pamiętać, ze trzeba zmieścić w nim taką ilość pożywienia, która zaspokoi zapotrzebowanie na energie i składniki odżywcze. Popularną praktyką jest również skracanie okna żywieniowego do 4 godzin.

WEGE POSTY OKRESOWE

W zasadzie nie przestrzegam zazwyczaj żadnych restrykcyjnych diet. Uważam również, że dieta ketogeniczna nie jest dietą, którą można stosować przez cały czas. Dzięki wegańskiej diecie ketogenicznej, a także włączeniu okresowego postu, możemy zredukować w dużej mierze węglowodany. Dlatego też wegańska dieta ketogeniczna może prowadzić do utraty wagi. Taka redukcja węglowodanów wprawia nasze ciało w stan metaboliczny zwany ketozą. Wówczas nasze ciało staje się niezwykle wydajne w przemianie tłuszczu na energię. Zamienia tłuszcz w ketony w wątrobie, które mogą dostarczać extra energię do mózgu. Staram się stosować taki model żywienia w okresach, gdy muszę wykazać się zwiększoną jasnością umysłu. Intermittent fasting oraz post sokowy warto stosować kilka razy w roku. Więcej na temat oczyszczających soków przeczytacie w moim poście tutaj!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *