nie jesc miesa
WEGANIZM

JAK JEŚĆ MNIEJ MIĘSA – 5 WSKAZÓWEK

Jak jeść mniej mięsa? Oto 5 wskazówek jak  krok po kroku jeść mniej mięsa i stopniowo zacząć eliminować mięso ze swojej diety. Co jeść zamiast mięsa i czym najlepiej zastąpić białko. Wiele osób, które rezygnują z mięsożernego trybu życia, mogą stracić na wadze ok. czterech kilogramów. Aby schudnąć na diecie wegańskiej, wcale nie trzeba obsesyjnie liczyć kalorii ani wykonywać intensywnych ćwiczeń. Wystarczy po prostu jeść więcej warzyw!

#1 Nic na sile!

Nie ma nic gorszego niż zakazy. Jeśli już zdecydowaliśmy, że chcemy wykluczyć mięso z naszej diety, nie należy robić żadnych drastycznych ruchów! Młody, „przebudzony” wojownik, walczący o prawa zwierząt musi sam opracować swój plan strategii we własnej głowie. Nie pozwól rozproszyć się przez opinię i złote rady innych. Pamiętaj, że nie można obudzić kogoś, kto tylko udaje, że śpi.

#2 Powoli!

Jeśli jesteś przyzwyczajony z domu do jedzenia mięsa codziennie lub nawet na każdy posiłek, nie stawiaj sobie od razu za cel radykalnego wyłączenia mięsa z diety. Zostając weganka, miałam na uwadze przede wszystkim kwestie ochrony zwierząt. Ale uwaga należy przede wszystkim podejść do tej decyzji z głową, pokochać siebie i nie fundować sobie drastycznych zmian w krótkim czasie. Stawiaj sobie małe cele, zaprzyjaźnij się z hummusem, pasztetem wegańskim i falafelem. To na początek wystarczy. Z czasem zaczniesz zwracać uwagę na składy i wszystko zacznie się powoli układać w głowie i na talerzu.

#3 Poinformuj bliskich o swoim stylu wege!

Zakomunikuj swojemu otoczeniu o swojej przełomowej decyzji, niektórych możesz zszokować, babcia może popaść w rozpacz. Trudno – babcia jako to przełknie, zaopatrzy się w wycinki z Claudii i zacznie gotować pomidorówkę na glonach nori, zamiast kurzej nóżce. Jedno jest pewne, gdy poinformujesz wszystkich o swojej decyzji, ciężej będzie ci się z niej wycofać i będziesz jeść mniej mięsa. Nawet jeśli będziesz miał kilka podejść, to nic strasznego. Warto znaleźć sobie również towarzysza tej podróży i wspólnie się wspierać.

#4 Zacznij gotować

Przygotowuj sobie lunch w pudelkach, spróbuj ugotować wegańska kolacje, zjedz płatki z owocami na śniadanie. Na początek spróbuj, aby 24 z 30 twoich posiłków tygodniowych było wegańskich, a przynajmniej wegetariańskich. Wiem, jak ciężko jest zrezygnować z serów na początku drogi. Jednakże żółty ser można samemu zrobić. Znajdź w sklepie ser na bazie migdałów i oleju kokosowego. Dobrą alternatywą dla twarożku będzie pasta ze słonecznika oraz mleka migdałowego. Książka kucharska lub blogi wegańskie z przepisami mogą być również niezłą inspiracją.

#5 Szukaj alternatywy

Jest całkowicie ok, z nadal możesz mieć apetyt na mięso, szczególnie na początku. Dobra wiadomość jest taka, że to pożądanie maleje wraz z upływem czasu. Większość myśli, ze weganie zamieniają mięso tylko na soje i produkty z niej zrobione. Jednak trzeba pamiętać, że rodzina roślin strączkowych jest bardzo duża! Dlatego też warto mieć w lodowce gotowe zamienniki na bazie ciecierzycy lub soczewicy.

danie z cieciorki

Jak jeść mniej mięsa? Co zamiast mięsa?

Nie trzeba jeść mięsa, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość białka. Jest bardzo dużo produktów roślinnych zawierających białko, które są tak samo dobre co schabowy. Poniżej znajdziecie moje ulubione produkty, które są źródłem pełnowartościowego białka. Dzięki temu będziecie jeść mniej mięsa.

Rośliny strączkowe to idealna alternatywa dla mięsa

Kotlety, burgery i pasztety to świetna opcja dla wszystkich, którzy szukają smaków najbardziej zbliżonych do diety minionej. Spójrz koniecznie na propozycje moich wegańskich lunchy! Tam znajdziesz inspiracje na pełnowartościowe posiłki na cały tydzień.

Tofu zamiast kurczaka lub ryby

Tofu jest znakomitym zamiennikiem białego mięsa, ze względu na dużą zawartość białka, ale również nabiału ze względu na zawartość wapnia. Grillowane tofu świetnie komponuje się z daniami obiadowymi. Tofu składa się z soi. Jest wiele badan potwierdzających szkodliwość soi, jednak dobrze jeść ją z umiarem i obserwować reakcje organizmu.

Grzyby

Zarówno pieczarki, jak i grzyby to świetna alternatywa dla mięsa, szczególnie jeśli chodzi o smak. Pieczarka lub grzyby świetnie sprawdza się jako dodatek do makaronów, chili sin carne lub jako pyszny dodatek do wegańskiego grilla. Można je również faszerować!

Zboża bezglutenowe

Zboża bezglutenowe, które zawierają węglowodany i białko to np. komosa ryżowa lub aramantus. Tutaj świetnie mogą sprawdzić się burgery na bazie quinoa.

Warzywa

Bakłażany, cukinia, burak czy słodkie kartofle doskonale imitują mięso. Oczywiście nie uzyskamy tego samego efektu smakowego. Jednak warto przetestować i włożyć do piekarnika te warzywa, a można się mile zaskoczyć.

Pestki, orzechy i nasiona

Pestki i orzechy szczególnie obfitują w składniki mineralne, dobre tłuszcze, a także białko. Dodatek pestek dyni lub orzechów włoskich, czy nerkowca, sprawi że posiłki będą nie tylko odżywcze, ale także sycące i będziesz mógł sobie pozwolić sobie, aby jeść mniej mięsa na co dzień.

How can you eat less meat? Here are a few tips how to eat less meat and how to eliminate meat.

danie z jarmuzu

#1 Nothing at a push


There is nothing worse than bans. If we have decided that we want to eliminate meat from our diet, we shouldn’t make any radical moves! Young, “awakened” warrior, fighting for animal rights must frame on his own the plan of strategy in his own head. Don’t let others’ opinions and golden advice to distract you.

#2 Slowly

If you are accustomed to eating meat everyday at your home, don’t set your sights on radical elimination of meat. When I became a vegan the issue of animal protection was important for me. You should love yourself and don’t make radical changes in a short period of time. Set yourself small objectives, make friends with hummus, vegan pate and falafel. This will do for the start. With time you will start to pay attention to ingredients and everything will start to get straight in your mind and on the plate.

#3 Go tell your friends about it

Tell everyone around you about the breakthrough. It is possible that some of them will be shocked, grandma may fall into despair. Grandma will swallow it and will start to cook tomato soup on nori algae, instead of chicken leg. When you inform everyone about your decision, it will be harder for you to back out of it. Even if you have several approaches, it’s no big deal. Try to find a companion who will embark on this journey with you.

#4 Cook

Prepare lunch in the boxes, prepare vegan supper, eat cereal with fruit. A juice cleanse is also a great idea! This is type of diet that involves consuming only juices from greens and fruits in an attempt to detoxify the body.  Try and do 24 vegan meals out of 30 of all meals in a week. I know that it is hard to give up on different types of cheese. Find almond-based cheese in a shop or make the cottage cheese with sunflower seeds.

#5 Search for an alternative

It’s normal that you have an appetite for meat, especially at the beginning. Desire diminishes over time. You can choose from not only soya, but also other leguminous plants like chickpeas or lentil.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *