WEGANIZM

WEGAŃSKIE KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI

Wydaje się, że temat weganizmu od pewnego czasu jest na ustach wszystkich. I to jest cudowne! Chciałbym przybliżyć wam podstawowe kosmetyki wegańskie do pielęgnacji. Wiele znanych linii kosmetyków ma już w swojej ofercie wegańskie! W tym mój ulubiony the body shop!

GO VEGAN!

Jako weganka całkowicie zrezygnowałam z produktów pochodzenia zwierzęcego. Dotyczy to nie tylko żywności, ale także kosmetyków. Przede wszystkim życie w wegańskim stylu oznacza wyłączenie stosowania składników pochodzenia zwierzęcego. Dotyczy to również wykorzystywania zwierząt do testowania produktów. Kosmetyki wegańskie powinny być oznaczone jako cruelty-free. Wegańska pielęgnacja zazwyczaj posiada certyfikaty i oznaczenia na opakowaniu. Przede wszystkim potwierdzające, że podczas jego powstawania nie ucierpiało żadne zwierze!

RÓŻNICE MIĘDZY KOSMETYKAMI WEGAŃSKIMI I NATURALNYMI

Z pewnością nie wszyscy odróżniają kosmetyki wegańskie od naturalnych. Naturalne kosmetyki opierają się przede wszystkim na naturalnych składnikach, co nie wyklucza substancji zwierzęcych. Mogą w nich występować wosk pszczeli, tłuszcz z wełny lub mleko.

Kosmetyki wegańskie nie mogą posiadać żadnych substancji zwierzęcego pochodzenie, czyli np. miodu, lanoliny, wosku pszczelego, jajek, jogurtu, mleka, kwasu stearynowego, gliceryny, kolagenu, kazeiny, elastyny. Dlatego tez, w kosmetykach wegańskich powinny występować jedynie wyciągi roślinne i mineralne.

Dla ułatwienia wam identyfikacji składników zwierzęcych przygotowałam dla was zestawienie. Poniżej lista składników, pochodzenia zwierzęcego, które nie mogą znaleźć się w kosmetykach wegańskich.

 • Kolagen (collagen)

  Często używany w kosmetykach przeciwzmarszczkowych. Kolagen pochodzi ze skóry lub kości zwierząt, embrionów kurzych lub bydlęcych, a także ze skóry ryb.

 • Miód (Mel, Miel, Honey Extract)

  Czy weganie jedzą miód? Nie powinni! Ponieważ miód jest robiony przez pszczoły jako ich własne pożywienie, odbierane im go przez człowieka, naraża je na cierpienie.

 • Wosk pszczeli (Beeswax, Cera Alba, Cera Flava)

  Jest to składnik wielu balsamów czy pomadek, jednak tak jak w przypadku miodu, jego pozyskiwanie może prowadzić do cierpienia pszczół.

 • Elastyna (elastin)

  Ponieważ elastyna znana jest z wiązania wody, wykorzystywana jest w kremach nawilżających.

 • Jajka (egg, ovum)

  Każdy wegan wie, że jajka są składnikiem odzwierzęcym, które zazwyczaj pochodzą z hodowli.

 • Witamina A (Retinyl Palmitate)

  Zazwyczaj pochodzi z ryb.

 • Łój zwierzęcy (Sodium Tallowate, Tallow)

  Składnik wielu mydeł, kremów, lotionów oraz pianek.

 • Mleko, jogurt (Milk, Yogurt, Lac, Lactis, Lacto, Colostrum, Hydrolyzed Casein)

  Ważnym aspektem jest, że weganizm całkowicie odrzuca produkty mleczne. Ponieważ mleko wytwarzane jest w procesie laktacji ssaków, jest przeznaczone wyłącznie dla ich młodych.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *